.
Wkrótce pora żniw! Już niedługo na pola wyruszą kombajny i ciągniki z przyczepami by zebrać plon zbóż ozimych i jarych. Pracy tej z pewnością towarzyszyć będą wyczerpujące upały. Na naszych polach pracuje coraz więcej nowych maszyn które wyposażone są w klimatyzację jednak zdecydowana większość kombajnów i ciągników nie posiada takiego wyposażenia. Jak zatem poradzić sobie z upałem w gorącej kabinie? Otwieranie okien i drzwi zwykle daje niewielką ulgę a na dodatek do kabiny dostaje sie wtedy pył i kurz. Najlepszym wyjściem jest montaż klimatyzatora który uprzyjemni pracę chłodną bryzą i uchroni przed dokuczliwym kurzem
Przyjęło sie, że klimatyzacja to luksus na który stać niewielu. Nie jest to bezpodstawna opinia – klasyczna klimatyzacja sprężarkowa to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niestety na tym koszty się nie kończą, zwykle raz w roku trzeba klimatyzację odgrzybiać i czasem uzupełniać czynnik chłodniczy a to kolejne koszty. Nierzadko awarii ulega też samo serce klimatyzacji czyli sprężarka, naprawa - jeżeli jest możliwa to zwykle wydatek kilkuset lub nawet powyżej tysiąca złotych a bywa, że jedyną opcją jest wymiana na nową sprężarkę. W takim wypadku koszt naprawy sięga najczęściej 5-7 tys złotych.
Jednak jest rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się przyjemnym chłodem bez rujnowania portfela – jest to klimatyzator wodny.
W klimatyzatorze tym efekt chłodzenia uzyskuje się poprzez zjawisko parowania wody. Ciepłe powietrze przepływając przez mokry wkład filtra oddaje ciepło wodzie, która paruje. Następnie ochłodzone i nawilżone powietrze wtłaczane jest do wnętrza kabiny. Zbiornik wody wystarcza na około dzień pracy, co ciekawe im cieplej na zewnątrz kabiny tym sprawniej działa klimatyzator (woda szybciej paruje i lepiej odbiera ciepło z powietrza).
Urządzenie to fantastycznie sprawdza się w warunkach polowych oraz w pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Powoduje obniżenie temperatury w kabinie o około 12 stopni C. Klimatyzatory tej firmy od lat cieszą się bardzo dużą popularnością w takich krajach jak: Hiszpania, Portugalia, Francja, Niemcy, Italia, Benelux czy Dania oraz wśród wielu polskich rolników.
Zalety klimatyzatora:
- idealne rozwiązanie dla pojazdów bez klimatyzacji fabrycznych (dominujących
w polskich gospodarstwach),
- możliwość zastosowania w wielu maszynach w gospodarstwie - pasuje
do traktorów, ciągników, kombajnów z kabinami zamkniętymi,
- nie tylko schładza kabinę, ale i chroni przed pyłem (specjalny filtr antypyłowy)
co jest szczególnie ważne podczas żniw,
- im gorętsze warunki pracy, tym efektywniejsze chłodzenie,
- możliwość dodatkowego zamontowania filtra węglowego, niezwykle
ważnego podczas prac przy opryskach,
- dużo niższa cena niż klimatyzacji sprężarkowych,
- proste i wydajne urządzenie bez sprężarki (sprężarki często ulegają kosztownym
awariom),
- klimatyzator wodny jest zdrowszy niż klimatyzacja sprężarkowa - nawil-
ża powietrze w kabinie,
- serwisowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak urządzenia
sprężarkowe,
- serwisowanie możliwe we własnym zakresie (prosta obsługi i budowy)
- łatwa wymiana filtrów
- brak specjalnego czynnika chłodniczego – wystarczy zwykła czysta woda z sieci wodociągowej
- możliwość wykorzystania jednego urządzenia w kilku maszynach (łatwy demontaż pozwala szybko przenieść urządzenie na drugą maszynę)
- kompaktowa budowa – urządzenie nie posiada zewnętrznych zbiorników, ani innych elementów zewnętrznych (poza przewodami zasilajacymi – elektrycznym i wodnym)
- możliwość zastosowania jako klimatyzacja postojowa do ciężarówek, busów, przyczep kempingowych, kabin małych jachtów itp.
Nie daj się upałom!!! Zamów już dziś w sklepie Mizar.
Zobacz jak wygląda klimatyzator zamontowany na ciągniku John Deere
Widok na klimatyzator zamontowany na kabinie
Widok na przewód wodny do napełniania zbiornika klimatyzatora
Widok na zamontowany klimatyzator od wnętrza kabiny
Widok na panel sterujący klimatyzacji